Hp Yazdırma Biriktiricisi

Merhaba arkadaşlar, bu konumda sizlere ağ desteği yok denecek kadar zayıf olan hp 1020 yazıcısından bahsedeceğim. Hp’nin 1005, 1018 ve 1020 modelleri hemen hemen aynıdır bahsedeceğim konu bu modeller içinde geçerlidir.

Geçenlerde şirkette domain ortamındaki bir bilgisayarda kurulu olan hp 1020 lazer yazıcıda ağ üzerinden yazdırma gelince yazıcı biriktirmesi ile karşı karşıya kaldım. Hizmetlerden yazıcı yöneticitisi hizmetini durdurup, manuel olarak başlattığımda yazıyordu. Ya da yazıcının kurulu olduğu bilgisayar yeniden başlayınca yazıyordu. O gün bu duruma canım sıkıldı. Akşam uyuyacağım sırada aklıma bir çözüm geldi ve sabah ilk işim bunu uygulamak oldu.

Domaindeki yönetici hesabımla oturumu açıp yazıcınnın özelliklerine girdim. Burada bağlantı noktaları kısmından çift yönlü yazdırma desteğini etkinleştir seçeneğinin tık’ını kaldırdım. Daha sonra güvenlik kısmından yazıcının kurulu olduğu bilgisayarının domaindeki hesabını ekledim ve tam yetki verdim. Bu yazıcıyı kullanan diğer kullanıcıları ekleyerek tam yetki verdim ve daha sonra oturumu kapatarak normal kullanıcı oturumunu açtım.  Bu yazıcıyı kullanacak olan bilgisayarlarda yönetici olarak oturum açıp yazıcıyı ekledikten sonra bilgisayarları yeniden başlattım.

Bu işlemlerin sonunda tüm kullanıcılar kendi domaindeki hesapları ile oturum açarak test edilmeye müsait hâle geldi. Tüm bilgisayarlardan sorunsuz çıktı almaya başladım.

Unutmadan bu tarz yazıcılar local yazıcılardır network ortamı için uygun değildir ama bu sıkıntıyı yaşayanlar bu yöntemlerle sorunu aşabilirler. Ne olur ne olmaz diye ilk önce yazıcının kurulduğu bilgisayarı açmakta fayda var.

Bir başka yazıda görüşmek üzere ALLAH’a emanet olun.

Published by Hasan Altin

I don't see any difference between the one who doesn't share its knowledge or the one who doesn't share its bread.

One comment on “Hp Yazdırma Biriktiricisi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *