Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma

Merhabalar bir önceki konumuzda Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu‘na değinmiştik. Şimdi Active Directory servisimize açmış olduğumuz hha (Hasan Hüseyin ALTIN) kullanıcısını domaine nasıl alacağımızı göstereceğim.

Şimdi hep birlikte Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma yı izleyelim.

Eğer Server 2012 R2 Active Directory kurmak istiyorsanız burada ki konuyu inceleyiniz.

Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Published by Hasan Altin

I don't see any difference between the one who doesn't share its knowledge or the one who doesn't share its bread.

4 comments on “Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma”

 1. Merhaba, Yapmış olduğunuz ayarları aynı şekilde uygulamış olmama rağmen Win 7 Ultimate 64 bit etki alanını değiştirmek istediğimde “DNS, “ozden.org” etki alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisi’ni (AD DC) bulmak amacıyla kullanılan hizmet konumu (SRV) kaynak kaydı için sorgulanırken şu hata oluştu:

  Hata şuydu: “DNS adı yok.”
  (hata kodu 0x0000232B RCODE_NAME_ERROR)

  Sorgu _ldap._tcp.dc._msdcs.ozden.org için SRV kaydına aitti

  Bu hatanın bilinen nedenleri:

  – AD DC’leri bulmak için gerekli olan DNS SRV kayıtları DNS içinde kaydedilmemiş. Bu kayıtlar, etki alanına bir AD DC eklendiğinde DNS sunucusuna otomatik olarak kaydedilen kayıtlardır. Bunlar belirlenen zaman aralıklarında AD DC tarafından güncelleştirilir. Bu bilgisayar aşağıdaki IP adreslerine sahip DNS sunucularını kullanmak üzere yapılandırıldı:

  195.175.39.39
  195.175.39.40

  – Aşağıdaki bir veya daha fazla bölgenin, alt bölgesine ilişkin temsilcisi yok:

  ozden.org
  org
  . (kök bölgesi)

  ” uyarısı oluyorum etki alanına dahil edemiyorum sorunu nasıl çözebilirim desteğinizi rica ederim.

 2. Merhaba Onur,

  DNS kısmında TTNET’in Dns adresleri yer almaktadır. Birinci dns alanına domain controllerin ip adresini yazdıktan sonra 2. kısmı boşaltıp tekrar denemelisin. Yapınız hakkında bilgim olmadığı için bu yöntem ile sonuca ulaşabilirsiniz. Videonun çekildiği yapıda DHCP kurulu olduğu için dns kısımları otomatik olarak dc ip adresleri atanmaktadır. Bu sebebten ötürü direk domaine katılıyorum. Siz dns kısmına domain controllerin ip adresini yazın hallolacaktır.

 3. Onur Doğan arkadaşım ben de aynı problemi yaşadım. Daha önce dns ayarlını google dns leri yaptığım client ların dns lerini server ip adresini dns olarak ayarlayınca problem çözüldü.

 4. Yasin merhaba,

  Sizinde bahsettiğiniz şekilde sorun çözülür ama bu biraz zahmetlidir. En temizi ortamda dhcp server olmasıdır. Dhcp server olduğu zaman network kartı üzerinde ayar yapmadan domain ortamına katılabilirsiniz.

  İyi günler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *